blonnik

Preparaty błonnikowe
Preparaty błonnikowe od lat uważane są za najbezpieczniejsze środki pozwalające pozbyć się zaparć. Błonniki dostępne w aptece występują w postaci proszku do rozpuszczania, bądź tabletek do połykania. Często preparaty błonnikowe wzbogacone są probiotykami bądź prebiotykami, które dodatkowo regulują proces wypróżniania.
Zalety – skuteczne w leczeniu zaparć, bezpieczne przy długotrwałym stosowaniu, bezpieczne dla kobiet w ciąży, naturalne pochodzenie.
Wady - nie działają natychmiastowo (na efekt musimy poczekać nawet do 2 dni).
UWAGA podczas stosowania błonnika należy pić odpowiednio duże ilości wody (nawet do 2 litrów dziennie.)
Preparat – np. Colon C, Normolax

Makrogole
Makrogole są rozbudowanymi związkami chemicznymi mającymi zdolność wiązania znacznych ilości wody. Działanie Makrogoli polega na wiązaniu wody
i zwiększaniu mas kałowych. Makrogol nie wchłania się i nie rozpuszcza w ludzkim organizmie, dlatego też jest obojętny dla organizmu.
Zalety - bezpieczne, skuteczne, nie powodują uzależnień, mogą być stosowane przez dzieci (powyżej 8 r.ż), osoby dorosłe, kobiety w ciąży i kobiety karmiące.
Wady – są to środki syntetyczne (nie mają pochodzenia naturalnego).
Preparat – np. Forlax, Moxalole.

Czopki glicerynowe
Popularne i skuteczne środki na zaparcia zawierające glicerol. Jego przeczyszczające działanie polega na delikatnym drażnieniu jelita grubego. Jest to działanie delikatne i nie wywołuje przyzwyczajeń. Dodatkowo czopek po rozpuszczeniu stanowi swoisty poślizg dla mas kałowych.
Zalety-  bezpieczne (mogą być podawane kobietom w ciąży, w okresie połogu, karmienia piersią, a nawet u kilkutygodniowych niemowląt), szybkie
i skuteczne działanie.

Laktuloza
Laktuloza jest popularnym środkiem przeczyszczającym stosowanym głównie przez starsze osoby, a także młode mamy. Jest jednym z najbezpieczniejszych leków przeczyszczających. Jej działanie polega na rozmiękczeniu mas kałowych.
Zalety – można ją stosować długotrwale, może być stosowana u małych dzieci, występuje w formie syropu (dogodne dawkowanie).
Wady - nie jest polecana diabetykom oraz kobietom z cukrzycą ciężarnych, po zastosowaniu mogą pojawić się wzdęcia oraz bóle brzucha.
Preparat – np.Lactulose MIP, Lactulosa syrop, Duphalac.

Parafina ciekła
Występuje samodzielnie lub w połączeniu z olejkiem miętowym (poprawa walorów smakowych). Działa poprzez zapewnienie poślizgu dla mas pokarmowych nie wpływając na perystaltykę jelit.
Zalety - można stosować przez dłuższy czas.
Wady – nieprzyjemny smak, nie jest polecana osobom z nudnościami i wymiotami, może wywołać nudności, wymioty oraz biegunkę. 
UWAGA parafina może zaburzać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Należy je stosować co najmniej 2 godziny przed zastosowaniem Parafiny.
Preparat – np.Mentho-paraffinol 125g.

logo

DANE KONTAKTOWE

mobile 32 298 77 77
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

house

ul. 3 Maja 13
41-200 Sosnowiec

 

faceZnajdź nas na Facebook'u

NAPISZ DO NAS

Twój email 
Imię i Nazwisko 
Wpisz treść 
Proszę przepisać. mktxrkmd Pomóż walczyć ze SPAMem!
    
 logo
 
 

DANE KONTAKTOWE

mobile 32 298 77 77
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

house

ul. 3 Maja 13 
41-200 Sosnowiec

faceZnajdź nas na Facebook'u

 

 

NAPISZ DO NAS

Twój email 
Imię i Nazwisko 
Wpisz treść 
Proszę przepisać. ukansbcz Pomóż walczyć ze SPAMem!
    

Apteka Blisko Ciebie